تاریخچه انجمن

با برگزاري چهارمين كنگره تغذيه ايران، با عنوان «امنيت غذا و تغذيه: از علم تا عمل» در آبان ماه ١٣٧٥ با كمك دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران و پيامدهاي قطعنامه آن، “اتا” به سومين دوره خود پا نهاد. بر اساس توصيه‌ها و مفاد قطعنامه چهارمين كنگره تغذيه، مبني بر مشاركت مؤثر و وسيع در فرآيند تدوين برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور، مطالعات الگوي برنامه ريزي و اجرا (مابا) در زمينه امنيت غذايي به اجرا درآمد. اجراي طرح “مابا” با حمايت سازمان برنامه و بودجه و انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي كشور در فروردين ١٣٧٦ آغاز شد و پس از ٢٢ ماه فعاليت در دي ماه ١٣٧٧ به پايان رسيد. هدف اصلي اين طرح، مطرح كردن امنيت غذا و تغذيه به عنوان يك محور اساسي در توسعه ملي بود. در اين بررسي تلاش شده‌است تا شناخت بهتر و روشن تري از مشكلات و راه‌حل‌ها ارائه شود و نياز ها، تغييرات ساختاري، ظرفيت سازي و سرمايه گذاري از ابعاد مختلف بررسي شود و بالاخره توافق لازم ميان دانشگاهيان، تكنوكراتها و سياستگزاران ايجاد شود. آقاي دكتر حسين قاسمي (رئيس وقت انجمن) طراحي و رهبري اين مطالعه را به عهده داشتند و بيش از ٥٠ نفر از استادان، محققان و مديران زبده كشور در ١٦ دانشگاه و مؤسسه مختلف متخصص در رشته هاي گوناگون علمي با ايشان همكاري داشتند. يافته ها و توصيه هاي اين طرح از طريق سازمان برنامه و بودجه و شوراي بهداشت و درمان، در نظام تدوين برنامه سوم به اطلاع بسياري از مقامات و مسئولان تدوين برنامه سوم توسعه كشور رسيد و رهنمودهاي اساسي آن بررسي و تصويب شد. مجموعه يافته‌ها و توصيه‌هاي اين طرح در ١٧ جلد تدوين شده است. “اتا” در سومين دوره خود دستاوردهاي ديگري نيز داشته است كه به اختصار به چند نمونه از آنها اشاره مي كنيم:

 • اخذ مجوز تأسيس دفاتر مشاوره رژيم درماني
 • برگزاري كارگاههاي آموزشي و دوره هاي بازآموزي رژيم درماني جهت بهنگام كردن دانش رژيم درماني تغذيه دانان كشور
 • برگزاري نشست هايي به منظور بررسي مشكلات آموزشي رشته تغذيه، بازنگري دروس فعلي و جديد دكترا، تعيين حداقل ضوابط لازم براي رساله هاي دكترا، كه نتيجه اين بحث ها در هيات ممتحنه و ارزشيابی رشته تغذيه مطرح می شود.
 • برگزاري سخنرانيهاي علمي متعدد در زمينه هاي تغذيه اي
 • شركت فعال در برگزاري كنگره هاي دو سالانه تغذيه کشور
 • برگزاري دوره هاي دوم و سوم كارگاه مشورتي جامعه نگر كردن آموزش تغذيه
 • انتشار خبرنامه اتا

اركان “اتا” عبارتند از مجمع عمومي، شوراي مركزي، هيئت مديره، گروهها، تشكيلات اتا در شهرستانها (تاش) و کميته ها. فعاليتهاي اتا اساساً از طريق گروه‌ها و كميته‌هايي است كه در در مجموعه اين انجمن فعاليت مي‌كنند. هيأت مديره اتا مركب از ٧ عضو اصلي و ٢ عضو علی البدل مي‌باشد كه هر دو سال يكبار توسط شوراي مركزي انتخاب و براي تأييد و تصويب نهايی به مجمع عمومي معرفي مي‌شوند. هيأت مديره “اتا” نماينده قانوني انجمن در برابر كليه مراجع و اشخاص بوده و در چهارچوب اساسنامه اتا داراي اختيارات لازم براي اداره امور انجمن مي باشد. اعضای هیات مدیره اتا برای سالهای 1392-1390عبارتند از:

 

آقای دکتر مجید حاجی فرجی رئیس

خانم دکتر هاله صدرزاده یگانه دبیر و نایب رئیس

خانم دکتر گیتی ستوده مسئول روابط عمومی

آقای دکتر آرش رشیدی مسئول امور مالی

آقای دکتر احمد ساعدی مسئول گروه آموزشی و پژوهشی

آقای مجید حسن قمی مسئول گروه رژیم شناسان

آقای سید وهاب الدین رضوانی مسئول گروه دانشجویان و فارغ التحصیلان

 

بازرسان

خانم دکتر نسرین امیدوار

خانم مهرناز غنی زاده

وظايف اتا

 

انجمن تغذيه ايران با توجه به اهداف خود، خود را موظف مي‌داند تا در زمينه مسائل زير فعاليت كرده و بسترسازي مناسبي در خصوص تحقق اهداف خود فراهم آورد.

 • ايجاد تسهيلات براي همكاري، ارتباط و تبادلات علمي
 • ايجاد زمينه و تقويت روح همكاري بين متخصصان، كارشناسان و افرادي كه به نحوي با مسائل و مشكلات تغذيه اي سر و كار دارند.
 • كوشش براي ايجاد هماهنگي و همكاري در امور آموزشي، پژوهشي و خدمات مشاوره اي، درماني و آزمايشگاهي تغذيه
 • كوشش براي ايجاد ارتباط با سازمانها، انجمن ها و جمعيتهاي ملي و بين المللي
 • همكاري در برنامه‌ريزي كنگره‌ها، جلسات سخنراني، بحث و انتقاد و سمينارهاي علمي و فني
 • انتشار نشريه ويژه اتا
 • معرفي فعاليتهاي علمي متخصصان و كارشناسان تغذيه
 • همكاري با سازمانهاي دولتي و غير دولتي در جهت ايجاد يك نظام غذا و تغذيه كشور

با توجه به ايجاد مسائل تغذيه‌اي جديد در جامعه و رشد روز افزون بيماريهاي غير واگير كه نقش تغذيه در پيشگيري و درمانهاي حمايتي آنها كاملاً به اثبات رسيده‌است، فعاليتهاي آموزشي و عملياتي انجمن براي پيشگيري و آهگاه‌سازي فعالان عرصه تخصصي نظام سلامت و همچنين اقشار مختلف جامعه سرعت يافته گرفته است. انجمن تغذيه ايران تلاش مي‌كند تا با توصيفي كردن سياستهاي كلان تغذيه‌اي در سطح كشور، تعبيري مناسب از سلامت تغذيه‌اي و امنيت غذايي را در كليه سطوح نظام سلامت ايجاد كند.